Svátek má: Milan

Byznys

Velikost textu:

Kanadský dolar získává půdu pod nohama

Kanadský dolar získává půdu pod nohama

První pololetí bylo z pohledu amerického dolaru katastrofické, když oslabil proti všem deseti nejvýznamnějším měnám.

Ilustrační foto
14. července 2017 - 09:45

Z nich byly na chvostu výkonnosti ty, jež závisí na cenách ropy – norská koruna a kanadský dolar. Není divu, ceny ropy se v průběhu celého druhého čtvrtletí pohybovaly v sestupném trendu, uvedl Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky..

Tento týden ale znamenal změnu. V žebříčku letošní výkonnosti měn zemí G10  si kanadský dolar polepšil z deváté na sedmou příčku. Možná překvapivě kanadské měně nepomohl vzestup cen ropy. Ten se totiž zatím nekoná, prozatím jsme svědky pouze určité stabilizace. Podporu své měně nachystala samotná kanadská centrální banka. Ta na svém středečním zasedání zvýšila svou klíčovou úrokovou sazbu na 0,75 %. Po americkém Fedu se tak stala teprve druhou centrální bankou mezi vyspělými zeměmi, která se po finanční krizi rozhodla úrokové sazby zvýšit.


Vzestup sazeb překvapením pro trh nebyl, z 33 analytiků oslovených agenturou Blomberg ho předpokládalo 25. Přesto byla tržní reakce opravdu výrazná. Kanadský dolar se vůči americkému souputníku vyšplhal na nejvyšší hodnotu za posledních 13 měsíců.

Zdá se, že kanadská ekonomika se již přizpůsobila nižším cenám ropy a ani hospodářské vyhlídky nejsou špatné. Pokud ve druhé polovině roku ceny ropy dle naší prognózy mírně stoupne, vytvoří to spolu s vyššími sazbami prostor pro další zhodnocení kanadské měny, předpokládá Jan Vejmělek.

(jv, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)