Svátek má: Slavomír

Byznys

Velikost textu:

Troufám si říci, že do záležitostí jaderné bezpečnosti mi něco málo je

Troufám si říci, že do záležitostí jaderné bezpečnosti mi něco málo je

"Všichni zájemci o dostavbu nového jaderného bloku v elektrárně Dukovany obstojí z hlediska bezpečnosti," mínila předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Jenže ne všichni by podle ní blok dokončili včas.

Dana Drábová
23. října 2018 - 08:19

"Problém by to mohl být u Rusů, u Číňanů a Korejců naopak nikoliv," řekla Dana Drábová v pořadu Interview ČT24.

Ruská společnost Rosatom staví podle Drábové velmi bezpečné jaderné elektrárny. Problém má ale s dodržováním termínů. "Ve svém portfoliu má Rosatom nasmlouvaných více než dvacet reaktorů, ale když se podíváme, jak skutečně probíhá výstavba, tak to velká sláva není," upozornila předsedkyně Úřadu pro jadernou bezpečnost.

Zpoždění má firma například v Maďarsku, kde získala bez soutěže zakázku na stavbu jaderné elektrárny Paks 2.

"Projekt má dva a půl až tři roky zpoždění. A ve veřejném prostoru rezonuje – to mám z otevřených zdrojů –, že Rusové si už třicet procent z úvěru stáhli pro své firmy, aniž by dodali byť licenční dokumentaci. Zatím se dějí jen subdodávky maďarskými firmami," řekla mimo jiné Drábová.

Mnohaleté zdržení podle ní celou zakázku na dostavbu elektrárny prodražuje. "Ztráta z nevýroby je velmi podstatná," dodala.

Rychle podle ní jaderné elektrárny staví Číňané a Jihokorejci. "Nejrychleji staví čínské společnosti, jenže v Číně se nebere ohled na lidská práva. Dále jsou to Jihokorejci. Umí stavět na čas a za dohodnutý rozpočet,“ dodala Drábová.Kolik bude dostavba bloku stát, není zatím podle Drábové jasné.

"Hodně záleží právě na tom, jakým způsobem se podaří udržet stavbu pod kontrolou. Cena bloku se může pohybovat od 80 miliard korun, takhle se staví v Číně, do 300 miliard, jak se staví ve Francii nebo Finsku. U nás můžeme mluvit o částce 150 až 200 miliard korun," odhadla v televizním rozhovoru Dana Drábová.


Moderátorku také zajímalo, jestli ze své funkce někomu ve vysoké politice poskytuje poradní stanoviska.

"Momentálně ne, protože se nikdo neptá. Koneckonců jste viděla komentář od pana prezidenta Zemana, že nemám mluvit do věcí, do kterých mně nic není," pokračovala předsedkyně s tím, že by si troufla říci, že do záležitostí jaderné bezpečnosti jí něco málo ale je a že o ní něco ví.

Prezidentova poznámka k ní ji jinak nepřekvapila. "Mohla být ještě příkrejší. Pan prezident má na podobné poznámky svaté právo a měří všem stejně."

Účast státu na zakázce je podle Drábové nevyhnutelná.

"Na světě se dnes nestaví jaderná elektrárna, kterou by buď nestavěl stát, nebo pro její financování neposkytl záruky a pobídky formou zvýhodněného úvěru. Hra na to, že Česko bude v tomhle výjimkou… Vždyť ČEZ je stejně ze sedmdesáti procent vlastněn státem.“

Rozhodnutí o tom, kdo jaderný blok dostaví, by mělo podle Drábové padnout co nejdříve. "To rozhodnutí se oddaluje už dva a půl roku. Jenže učinit takto kontroverzní rozhodnutí, což dostavba vždy bude, se nikomu nechce. Už proto, že nejde jen o nároky na bezpečnost, ale vstupují do toho otázky geopolitické.“

"Otázka, která země bude strategickým partnerem, otevírá dveře i do nejvyšších politických kruhů,“ dodala Dana Drábová.(ps, Interview ČT24, Prvnizpravy.cz, foto: ps)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
75
CEZ
537
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
763.6
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
890
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
836
PHILIP MORRIS CR
14500
O2 C.R.
243
UNIPETROL
382.5
VIG
556