Svátek má: Milena

Zprávy

Velikost textu:

Business Insider: Putinův „Soudný den“, který by mohl vyvolat tsunami!

Business Insider: Putinův „Soudný den“, který by mohl vyvolat tsunami!

Američtí jaderníí fyzici věří, že s novou bezpilotní ponorkou „Status-6“, která ponese silnou jadernou bombu, je Rusko schopno vyvolat tsunami, napsal Business Insider.

Záběr z filmu "Drtivý dopad", 1998
26. dubna 2018 - 10:15

Nicméně, jak deník konstatuje, v případě podvodní exploze jaderné bomby není hlavním nebezpečím ani tak tsunami, jako obrovský radioaktivní spad.

Dne 1. března před poslanci Federálního shromáždění promluvil ruský prezident Vladimir Putin o celém spektru jaderných zbraní vyvinutých Ruskem. Zvláště ruský vůdce zmínil bezpilotní ponorku schopnou nést jaderné zbraně, uvedl Business Insider.

Podle něj se dron může pohybovat ve „velké hloubce“ rychlostí vyšší, než ponorky a hladinové plavidla, jakož i nést na palubě jaderné zbraně, a je „prakticky nezachytitelný nepřítelem“. „Je to fantastické. Prostředky, které jim mohou odolat, dosud na světě prostě neexistuje," řekl.

Přestože Putin neupřesnil, a jaké zařízení se jedná, zdá se, že se odkazuje na bezpilotní jaderné ponorky „Status-6“, známý v rámci NATO jako Kanyon, nebo „Putinův stroj Soudného dne“.

Podle některých zdrojů, únik informací, které Kreml údajně provedl úmyslně, ponese „Status-6“  na palubě 50 megatunovou jadernou bombu, srovnatelnou v síle sovětského „car-bombě“.

Ruské jaderné torpédo STATUS-6 bude ohrožovat přístavy i města

Podle jaderných fyziků může tato zbraň vyvolat místní tsunami. Vyvstává však otázka, jak efektivní bude při takovém použití, jelikož jaderné náboje, které explodují nad hladinou, mohou vést k mnohem větší destrukci.

Ve 40. a 50. letech Spojené státy již provedly podvodní jaderné testy. Tehdy exploze bomb vyvolaly 1,5 kilometrovou stěnu vody a silné vlny. Lodě, které se nacházely v blízkosti epicentra výbuchu, byly prakticky vymazány z povrchu. Jiné lodě to rozmetalo, jako hračky ve vaně, a poté šly ke dnu dolů. Zajímavé je, že vlny z výbuchu zaplavily některé oblasti nedalekých ostrovů.

„Správně umístěny v blízkosti pobřeží hlavice o jaderné kapacitě 20-50 megatun mohou určitě uvolnit energii ekvivalentní k tsunami roku 2011, a možná ještě víc,“ řekl jaderný fyzik Rex Richardson, s odkazem na zemětřesení v japonském Tohoku a tsunami, které si vyžádalo 15 tisíc životů.

Podle Richardsona a dalších odborníků, může jaderný podvodní výbuch v blízkosti pobřeží může nasát tuny oceánského bahna, ozářit ho a pak přenést do okolních oblastí ve formě katastrofického spadu.

„Los Angeles a San Diego budou kvůli častým námořním větrům obzvláště zranitelné," poznamenal Richardson a dodal, že on sám žije v San Diegu.

Další jaderný fyzik Greg Spriggs, rovněž věří, že 50 megatunový výbuch „může vyvolat tsunami“, ale to, jak řekl, by bylo to „hloupé a plýtvání několika velkými jadernými zbraněmi“. Navíc odborník pochybuje, že i nejsilnější jaderné bomby mohou způsobit vážné tsunami.

„V porovnání s přírodními tsunami je energie silného jaderného náboje jenom kapka v moři," zdůraznil. „Proto žádná tsunami vyvolaná jaderným výbuchem nemůže být příliš velká."

V článku ve Foreign Policy v roce 2015 odborník na jadernou politiku Jeffrey Lewis označil tuto zbraň za „Putinův Soudný den". Podle něj někteří lidé poukázali na to, že zbraň může dodatečně obsahovat soli nebo kovy jako kobalt, což vážně zvýší kontaminaci radioaktivním spadem.

A okamžitě takovou zbraň ostře odsoudil, i kdyby se jednalo třeba jen o psychologický bluf.

(kou, prvnizpravy.cz, businessinsider.com, foto: arch.)