Svátek má: Milan

Zprávy

Velikost textu:

NI: Bez nových tanků USA prohrají válku „Východu proti Západu“!

NI: Bez nových tanků USA prohrají válku „Východu proti Západu“!

Rusko již dosáhlo parity u obrněných vozidel se zeměmi NATO a v nadcházejících letech bude i nadále posilovat svoji pozici, zatímco USA a jejich spojenci mohou nakonec ztratit vedení v této oblasti.

Ruský tank T-14 "Armata"
16. července 2017 - 11:04

Uvedl to Loren B. Thompson v komentáři pro časopis National Interest.

Autor především upozorňuje na neutěšenou situaci s výrobou tanků v Americe.„Výroba vojenských vozidel je na nejnižší úrovni za posledních deset let,“ konstatoval. Podle něj každoročně vyjede ne více než 12 „Abramsů“, a plány vybavit obrněné brigády moderními zbraněmi schválené ještě Obamovou vládou, budou realizovány pouze během čtvrt století.

„Skutečnost, že se USA a jejich spojenci nebudou vzdávat zastaralých obrněných vozidel, se téměř rovná pozvání k agresi,“ tvrdí Thompson. Rovněž připomněl, že Itálie, Německo a Francie mají k dispozici 300 tanků, zatímco Rusko má v bojové pohotovosti několik tisíc strojů.

Der Spiegel: Až posílíme převahu nad Ruskem, tak co?

Autor se domnívá, že dnešní strany dosáhly parity, ale Moskva by mohla v krátké době získat převahu. Především je to spojeno s vývojem univerzální bojové platformy „Armata“, která nemá na Západě analogii. „Dá se bez nadsázky říci, že tato nerovnost má potenciál vést k porážce USA v příští válce Západu s Východem,“ tvrdí Thompsonr.

Nápravu situace může jen urychlit program modernizace amerických tanků, uvedl Thompson. Uvádí jako příklad projekt společnosti General Dynamics, která slibuje, že za další finanční prostředky dodá Pentagonu 22 „Abramsů“ měsíčně. „Armáda potřebuje více peněz na modernizaci,“ zdůrazňuje autor. Zároveň je přesvědčen, že „zadržování rychle se rozvíjejícího ruského vojenského stroje“ by mělo být „nejvyšší investiční prioritou“ Bílého domu.

Kreml opakovaně poukázal na to, že ruská zahraniční politika je postavena na principech míru a dodržování mezinárodního práva, proto použití vojenské síly při absenci ohrožení svrchovanosti a územní celistvosti státu se nepovažuje za možný scénář v konfliktních situacích na světě.


Materiál Lorena Thomsona patří do dnes již tradiční řady „strašidelných“ článků o tom, že USA jsou ohroženy vojenskou silou Ruska, a proto je třeba vynakládat ještě větší prostředky na zbrojení. Za těmito články obvykle stojí lobbistické zájmy vojensko-průmyslového komplexu, v nichž – jako obvykle – nenajdeme ani zmínku o tom, že vojenský rozpočet USA je jedenáctkrát vyšší, než rozpočet Ruska.  A to nepočítaje rozpočty ostatních členů NATO (asi pětinásobek rozpočtu Ruska).

(kou, prvnizpravy.cz, thenationalinterest.org, foto: arch.)