Svátek má: Milan

Zprávy

Velikost textu:

SZ: Lavrov ukázal „nebezpečnou vzdálenost“ mezi Ruskem a Západem!

SZ: Lavrov ukázal „nebezpečnou vzdálenost“ mezi Ruskem a Západem!

Vystoupení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova v Berlíně ukázalo, „jak nebezpečně se od sebe vzdálily“ Moskva a Západ, napsal Süddeutsche Zeitung.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
15. července 2017 - 04:20

Tím, že vyvracel všechna obvinění proti jeho zemi, označil je za „absurdní“, se Lavrov zcela rozešel s hodnocením posledních 25 let západních politiků, mnohých vědců a historiků, uvedlo německé vydání.

„Bohužel, musíme neustále poslouchat, že je Rusko na vině za napětí na Ukrajině, v Evropě a na Středním východě,“ řekl v průběhu pracovní návštěvy v Berlíně ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov. V tomto případě, každý ví, že Sovětský svaz a Rusko po pádu berlínské zdi se snažilo udělat vše pro to, aby bylo dosaženo mírového soužití. „Naše země sehrála významnou roli při sjednocení Německa. Vždy jsme byli otevřeni sbližování s EU,“ prohlásil Lavrov. Moskva navrhla strategické partnerství, ale Západ tuto myšlenku nepodpořil, naopak: Spojené státy a jejich spojenci se „prohlašují za vítěze“.

Podle Stefana Brauna, novináře Süddeutsche Zeitung mnozí západní politici, vědci, historici hodnotí posledních 25 let opačně.„Podle Lavrova, můžeme dobře pochopit, jak nebezpečně se  Moskva a Západ vzájmeně od sebe vzdálily,“ konstatoval autor materiálu. Podle Lavrova, vinu a odpovědnost za ukrajinský konflikt nenese Rusko. Místo toho, aby ochránily oběti státního převratu, NATO a EU podpořily pučisty. Právě a jen z tohoto důvodu Rusko zasáhlo - s cílem ochránit obyvatele východní části země.

Kyjev se přiznal: Nemáme důkazy o přítomnosti ruské armády v Donbasu!
Asia Times: Vracet Rusku status „říše zla“ je nebezpečná myšlenka!

Moskva neposkytuje pomoc Asadovi, pokračoval Lavrov. Jeho jediným cílem bylo zabránit opakování pokusů o státní převrat, jako se to stalo v Iráku a Libyi. Rusko hájí mezinárodní principy, podle kterých svrchovanost země nemůže být porušena.
 
„Je absurdní tvrdit, že Rusko chce rozdělit Evropu. Rusko chce spravedlivou rovnováhu zájmů," řekl politik. Rusko je vždy připraven jít na sbližování s Evropou, pokud „si uvědomí své chyby“: „Doufáme, že politická moudrost umožní obnovení dobrých vztahů“.

„Podle šéfa ruského ministerstva zahraničí, by moudří měli být pouze Evropané,“ dodává poněkud sarkasticky autor Süddeutsche Zeitung.

Jistě. S Lavrovem by se dalo s koncentrovanou podobou, jak to přednesl Süddeutsche Zeitung, určitě  polemizovat a možná i nesouhlasit. Ale závěrečná, sarkastická poznámka autora článku naznačuje, že se i v západní žurnalistice napevno zachytily tvrzení politiků Západu, jako „nevyvratitelné pravdy“, téměř náboženská dogmata. Jistě, Západ porazil sovětský komunistický režim, ale neporazil Rusko – což je přetrvávající dogma, podle níž by snad mělo být něco jako kolonií pod správou moudrého Západu, jehož cesta je jediná správná a patrně neomylná.

Ale občanský konflikt na Ukrajině (a zvláště její válečnou podobu) pomáhaly rozpoutat ruku v ruce s ukrajinským šovinismem představitelé Spojených států a Evropské unie, kteří nemohou popřít, že šlo o neústavní převrat legitimně zvoleného prezidenta v režimu, který na Ukrajině panoval už více než 20 let její samostatnosti. Nemohou popřít, že ekonomické vazby Ukrajiny s Ruskem byly asociační dohodou natolik rozvráceny (což Janukovyčovi došlo a ohodnotil ztráty země na 400 miliard dolarů), že se země ještě dlouho z tohoto marasmu nedostane.

A vstup Ruska do syrského konfliktu přišel až poté, co bylo zjevné, že nikoliv nějaká demokratická opozice (ta neexistovala, kromě několika bezvýznamných jedinců v exilu), ale kdy teroristické islamistické skupiny Al-Káida, „Islámský stát“ a další, stály před branami Damašku, aby nastolily patrně první teroristický stát na světě. A že tyto skupiny, které se od sebe nijak nelišily, snad jen v brutalitě a touze po moci, byly už několik let před intervencí Ruska podporované právě Spojenými státy a islámskými diktaturami Zálivu.


A napětí v Evropě opravdu nevyvolalo Rusko, ale spíše nedodržený příslib Západu, že se NATO nebude po sjednocení Německa dále posunovat na východ. A nyní stojí na hranicích s Ruskem.

Snad lze jen dodat, že by aspoň někteří novináři, včetně těch z německých Süddeutsche Zeitung, mohli občas projevit určitou „moudrost“.

(kou, prvnizpravy.cz, sueddeutsche.de, foto: arch.)